Un copil de aproape patru ani, din satul Limpeziș, comuna Movila Banului, județul Buzău și-a pierdut viața duminică seara (24 mai 2026) din cauză că mama lui „n-a avut timp” să-l supravegheze. Era  prinsă, împreună cu părinții, într-o cursă contra cronometru: cine golește mai multe pahare cu țuică. Deh, era duminică seara…

Pe acest fond, cui să-i mai pese de Teo, fiul ei, în vîrstă de trei ani și unsprezece luni? Despărțită de bărbat, femeia a rămas cu copilul pe cap.

Și dacă adulții erau ocupați, copilul și-a căutat ceva de făcut. Cum în curte nu mai era nimic interesant, a plecat prin vecini. Mai precis, la stâna din vecinătatea casei, care nu este împrejmuită. Și s-a dus direct la un cîine kangal. Care era în lanț. Nimeni nu va ști să spună vreodată ce și cum a fost acolo… Sigur e că la un moment dat  mama lui Teo a reușit să-i observe lipsa și a început să-l caute. O vecină chiar a auzit-o strigîndu-l. Dar Teo deja zăcea lîngă cîinele care și-a apărat stăpînii și proprietatea, într-o baltă de sînge… A supraviețuit cîteva ore.

Polițiștii au întocmit dosar pentru omor, iar, cel mai probabil, cîinele fără vină va plăti cu viața faptul că și-a făcut datoria. Dar „mama” lui Teo nu va păți nimic. Deși avea, spun unele surse, alcoolemie 0,5%.

Ultima oră: „Organele de urmărire penală vor stabili dacă proprietarul animalului de face vinovat de săvârşirea vreunei infracţiuni sau dacă decesul minorului a survenit exclusiv din cauza neglijenţei manifestate de aparţinătorii acestuia.„, a precizat  Alin Atanasie, prim-procuror Parchetul de pe lîngă Judecătoria Buzău. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.