Un accident teribil a avut loc vineri seara, în județul Buzău. Un gălățean de 27 de ani, fără permis de conducere, dar drogat cu cannabis, s-a suit la volanul unei mașini radiate, i-a pus plăcuțe de înmatriculare furate de la altă mașină și a pornit la drum. A ajuns la Râmnicu Sărat unde a alimentat la o stație PECO, dar „a uitat” să plătească, deși luase combustibil în valoare de peste 400 de lei. Mașina a fost data în consemn, dar el și-a văzut de drum. A trecut de un filtru de poliție, apoi a ajuns în dreptul altei autospeciale de la Poliția Rutieră, care se afla în misiune de supraveghere a traficului. Cînd polițistul i-a făcut semn să tragă pe dreapta, gălățeanul „a înțeles” că trebuie să mărească viteza pînă la limita zborului. Firește, polițiștii s-au luat după el. În satul Rubla, aproape că l-au ajuns pe fugar, dar, într-o curbă, gălățeanul a frînat brusc, a spulberat un pieton – ocazie cu care i-a retezat un picior din gambă – , după care s-a oprit într-un gard și într-un stîlp de electricitate.
La rîndul său, mașina de poliție, a intrat într-un tub de beton, ulterior lovind un alt stîlp de electricitate. Nici atunci gălățeanul nu s-a oprit. S-a dat jos din mașină și a încercat să se facă nevăzut prin curțile oamenilor. A fost prins după o cursă destul de lungă, de alt echipaj de poliție, chemat în ajutor. Deocamdată nu a fost prins și însoțitorul șoferului, care ar fi tot din Galați și are 34 de ani.
Între timp, pietonul spulberat pe trecere a rămas definitiv fără picior și este internat la Terapie Intensivă – Secția Ortopedie. De asemenea, poliţistul aflat în mașina de urmărire, a suferit fractură de peroneu şi contuzie pulmonară. El are 47 de ani, și este internat în secţia A.T.I.- Chirurgie.